L45ED Twin
Double headed crimping machine with lateral opening and multilingual touch screen, ideal to crimp rigid hoses with flexible hoses up to 1/2″ R2.
It can also be used individually.
MAIN FEATURES:
- ED control with multi-language colour touch screen;
- Silenced machine;
Call +353 (41)-213-6226
Call to get details about this item or alternatively click the button below to fill out a short information request form.
| OPTIONAL ACCESSORIES | INCLUDED |
|---|---|
| Fixed lateral stop | Electric pedal |
| Automatic lateral stop | ED control with multilingual touch screen |
| Quick change aluminum handle | Silenced machine |
| Portable dispenser | Double speed |
| Crimp force control | Lighting of the working area |
| Camera | |
| Special voltage | |
| Marking dies | |
| Brakes die | |
| Air conditioning dies | |
| Special dies | |
| Dispensers quick change side | |
| Industry 4.0 kit | |
| Multistep |
| ø (mm) | 7 | 10 | 13 | 16 | 19 | 22 | 26 | 30 | 35 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| L (mm) | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 |
*Indicative value depending on the product which needs to be crimped
| Crimping Force | 55 Ton (38 US TONS) |
|---|---|
| Operating Range | 7-51mm (0.27”-2”) |
| Max Crimping Range | 75mm (2.95”) |
| 2 Braids Hose | 1/2”* |
| Industrial Hose | 3/4”* |
| Max Opening with Dies | +28mm (1.1”) |
| Frontal Opening | +51mm (2.00”) |
| Extra Stroke | 60mm (2.36”) |
| Closure Speed | 21mm/sec |
| Crimping Speed | 5mm/sec |
| Opening Speed | 27mm/sec |
| Max Opening without Dies | 110mm (4.33”) |
| Power | 2x3kw (4hp) |
| Standard voltage | 400 V 50/60 Hz |
| Dimensions LxWxH | 1400x1100x2100mm (55.1”x43.30”x82.67”) |
| Weight without oil | 1050 Kg (2314.2 Lbs) |
| Oil | 2x 50 L |


