| OPTIONAL ACCESSORIES | INCLUDED |
|---|---|
| Special dies | “E” Control |
| Air conditioning dies | Analog measuring micrometer |
| Brakes dies | |
| Special voltage |
| ø (mm) | 7 | 10 | 13 | 14 | 16 | 19 | 22 | 26 | 32 | 40 | 50 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| L (mm) | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 |
*Indicative value depending on the product which needs to be crimped
| Crimping Force | 80 Ton (88.18 US TONS) |
|---|---|
| Operating Range | 7-55mm (0.27”-2.16”) |
| 4 Spirals Hose | 3/4”* |
| 2 Braids Hose | 1”* |
| Power | 1.5 Kw (2 Hp) |
| Standard voltage | 400 V 50/60 Hz |
| Dimensions LxWxH | 360x500x790mm (14.17”x19.69”x31.10”) |
| Weight without oil | 93 Kg (205 Lbs) |
| Oil | 15 L |




