V120E
Electric vertical press with button and pedal control for pipes up to 2″ 4 SP*, also bend + bend.
The press is also useful for pipes that require curved fittings.
MAIN FEATURES:
- Powerful;
- Equipped with automatic reopening of the head;
- Ideal for double curves;
- Versatile;
* Product specifications may be changed without notice.
Call +353 (41)-213-6226
Call to get details about this item or alternatively click the button below to fill out a short information request form.
| OPTIONAL ACCESSORIES | INCLUDED |
|---|---|
| Freon clamps | Graduated vernier for pressing Ø adjustment |
| Special clamps | Base with wheels |
| Brake clamps | Control “E” |
| Special voltage | Double speed |
| ø (mm) | 7 | 10 | 13 | 16 | 19 | 22 | 25 | 30 | 38 | 50 | 65 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| L (mm) | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 |
* Indicative value according to the product to be pressed
| Crimping Force | 270 Tons (187.39 US TONS) |
|---|---|
| Operating Range | 7-77mm (0.27”-2.83”) |
| Max Crimping Range | 72mm |
| 4 Spirals Hose | 2”* |
| Power | 3 Kw (4 Hp) |
| Standard voltage | 400 V 50/60 Hz |
| Dimensions LxWxH | 750x900x1200mm (29.52”x35.43”x47.24”) |
| Weight without oil | 610 Kg (1344.81 Lbs) |
| Oil | 50 L |




