VC80E
Vertical electric pedal press with hydraulic unit and base with wheels, for hydraulic hoses up to 1.1/4″ 4 SP – 1.1/2″ R2*.
The press is also useful for pipes that require curved fittings.
MAIN FEATURES:
- Compact;
- Equipped with automatic reopening of the head;
- Ideal for double curves;
- Versatile;
* Product specifications may be changed without notice.
Call +353 (41)-213-6226
Call to get details about this item or alternatively click the button below to fill out a short information request form.
| OPTIONAL ACCESSORIES | INCLUDED |
|---|---|
| Freon clamps | Graduated vernier for pressing Ø adjustment |
| Special clamps | Base with wheels and clamp holder |
| Brake clamps | Double speed |
| Electric pedal | Control “E” |
| Special voltage |
| ø (mm) | 7 | 10 | 13 | 16 | 19 | 22 | 25 | 30 | 38 | 50 | 65 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| L (mm) | 70 | 70 | 70 | 70 | 70 | 70 | 70 | 70 | 70 | 70 | 70 |
*Indicative value depending on the product which needs to be crimped
| Crimping Force | 170 Ton (187.39 US TONS) |
|---|---|
| Operating Range | 7-72mm (0.27”-2.83”) |
| 4 Spirals Hose | 1.1/4”* |
| 2 Braids Hose | 1.1/2”* |
| Power | 1.5 Kw (2 Hp) |
| Standard voltage | 400 V 50/60 Hz |
| Dimensions LxWxH | 500x650x1250mm (19.69”x25.59”x49.21”) |
| Weight | 200 Kg (440.93 Lbs) |
| Oil | 25 L |




